Nie pale, bo nie lubię

Nie pale, bo nie lubię

W Stalowej Woli powołano komitet organizacyjny, który będzie promował życie „bez dymka”. W jego składzie znaleźli się : m.in. Prezes PKE „Przyjaciele Ziemi” i radna miejska Urszula Serafin – Bąk, kardiolog i radny powiatowy Marek Ujda, dyrektor SPZOZ i radny powiatowy Wojciech Korkowski.

Z okazji obchodów „Światowego Dnia bez Papierosa” 31 maja w Miejskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów.

Ze statystyki na temat palenia w Polsce dowiemy się, że w naszym kraju po wyroby tytoniowe sięga aż 48% mężczyzn i 25% kobiet. W dymie papierosowym znajduję się około 7tys. związków chemicznych. Około 70 z nich ma ewidentne działania rakotwórcze. Typowy papieros zawiera takie związki jak : metanol, aceton, piren, tlenek węgla, benzopiren, polon-2010, chlorek winylu. Substancje te wchodzą w skład m.in. farb, rozpuszczalników, ścieków, podpałki do grilla. Nikotyna to jeden ze związków chemicznych w papierosie od którego się uzależniamy. Mała dawka nikotyny pobudza układ nerwowy, a to wzmaga wydzielanie gruczołów i podwyższa ciśnienie krwi. Uzależnienie od nikotyny jest główną przyczyną chorób serca, nowotworów, POCHP ( Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc), miażdżycy kończyn dolnych.

Bardzo szkodliwe jest również bierne palenie.

Osoby, które przebywają w otoczeniu gdzie papieros leży na brzegu popielniczki, czy trzymany jest w rękach, wdychają dym o większym odsetku substancji rakotwórczych. Bierne palenie znacząco wpływa na zdrowie – przekonuje kardiolog Marek Ujda.

 

 

papierosek opis

 

paierosek opis 2

 

Pan K