Bezpieczne lato

PAMIĘTAJ O MYCIU OWOCÓW LEŚNYCH !!!

Trwa okres zbiorów owoców leśnych. Czarne jagody, jeżyny, poziomki to smaczne i wartościowe owoce zawierające szereg składników mineralnych i witamin. Czasami jednak mogą one stanowić pewne zagrożenie zdrowotne, ponieważ mogą być zanieczyszczone jajami bąblowca czyli tasiemca. Głównymi nosicielami tego pasożyta są mięsożerne zwierzęta leśne, głównie lisy.

Zarażenie człowieka następuje poprzez połknięcie jaj, z których w jelicie cienkim człowieka uwalnia się postać larwalna, która wraz z krwią wędruje po całym organizmie. Może usadawiać się właściwie w każdym narządzie ciała ludzkiego, gdzie się rozrasta wytwarzając torbiele.

Przed zachorowaniem może nas ustrzec jedynie profilaktyka, dlatego powinniśmy:

– odłożyć jedzenie owoców leśnych do momentu powrotu do domu i starannego umycia ich wodą – nie jedzmy więc ich prosto z krzaka,

– po powrocie z grzybobrania lub leśnej wędrówki umyjmy dokładnie umyć ręce,

– myjmy również ręce po każdym kontakcie ze zwierzętami, ponieważ jaja tasiemca mogą znajdować się również na sierści zwierząt domowych,

– myjmy zawsze ręce przed przygotowywaniem posiłków i przed jedzeniem,

– należy pamiętać o regularnym odrobaczaniu naszych zwierząt domowych (psów i kotów).

Te proste sposoby mogą uchronić przed zakażeniem.

 W powiecie stalowowolski, na szczęście nie notuje się przypadków bąblowicy – ale nie zwalnia nas to od przestrzegania zasad higieny, gdy sięgamy po czarne jagody i inne owoce leśne. Koniecznie trzeba je umyć przed jedzeniem.